Alaskan Seafood Gourmet Classic
Wayne Joyce, Sandbanks Hotel,  Silver Best in Class
Natalie Wingrove, Crown Plaza Marlow, Silver
Anton Hajek,  St Pauls School, Bronze
Simon Lee, De Vere Grand Harbour, Bronze
Krisztian Hasz, Crown Plaza Marlow, Bronze
Dolton Lodge, Exeter College, Certificate of Merit
Sunita Raj, West Thames College, Certificate of Merit
Bill Keera, Exeter College, Certificate of Merit
Aron Titcombe, Initial Autograph, Certificate of Merit
Ryan Hunter, Swindon College, Certificate of Merit
Simon James Prudden, Milton Keynes College, Certificate of Merit

Cocktail and Coffee
Elliott Cottrell,Fareham College,Silver Best in Class
Louis Medhurst,Fareham College, Silver
Lukasz Falkowski, City of Bristol College, Silver
Nathan Rothwell, Silver
Charlie Sharp, Sussex Downs,Bronze
Jasmine Perry, Sussex Downs, Bronze
Alexs Marks, Sussex Downs, Bronze
Annelie Pavey, Sussex Downs, Certificate of Merit

Emulsion and Makeover 
Louis Matthews, Eton College, Silver Best in Class
Shaunacy Wedige, Suffolk New College, Silver
Rebecca Leah Barrow, Fishermans Haunt, Bronze
Aimee Reddick, Milton Keynes College, Bronze
Adam Thorpe, Bedford College, Bronze 

Major Soup Challenge
Jack Behjet, Milton Keynes, Gold Best in Class
Shane Clarke, Milton Keynes, Silver
Jordon Hale, Highbury Heights Hotel, Bronze
Chloe Jones, Bedford College, Bronze
Elanora Crewe, West Thames College, Bronze
Jake Phipps, Hertford College, Certificate of Merit
Adam Bicheno, Hertford College, Certificate of Merit
Rebecca Shields, Milton Keynes College, Certificate of Merit
Luke McConnell, Milton Keynes College, Certificate of Merit

Original Hot Dessert
Gary Griffiths, Bodelwyddon Castle, Gold Best In Class
Bethan Coombes, Bournemouth & Poole College, Silver
Piotr Niemczynski, Littlecote House Hotel, Bronze
Lara Ayris, Milton Keynes College, Merit
Martin Rouhan, Exeter College,Merit

Patisserie Skills
Annelie Pavey, Sussex Downs College, Silver Best in Class

Philadelphia Young Chef of The Year
Charlotte Bowles, Swindon College,  Bronze Medals